Asa

Nový auto motor a šport 5/2014 v predaji!

Počasie už začína naznačovať príchod leta, rovnako ako aj témy v piatom tohtoročnom vydaní auto motor a športu.

Prototyp Škody VisionC vzbudil diskusie najmä svojim dizajnom karosérie, my sme si ho prezreli pozorne aj v interiéri a vyskúšali aj na ceste. Nový Mercedes-Benz triedy C sme počas prvých jázd hneď aj priamo porovnali s hlavnými konkurentmi. S letom prichádza čas dovoleniek, ideálnym a dostupným spoločníkom na cestovanie s rodinou je kompaktné kombi, novú Hondu Civic Tourer sme postavili proti konkurentom od Fordu, Opla a Toyoty.

Športovejšiu variáciu na tému kombi ponúka Seat Leon ST, priestorovo náročnejším pomôžeme pri výbere rodinného dostavníka medzi Kiou Carens a Oplom Zafira Tourer. Populárne SUV Kia Sportage dostalo jemný facelift. Novšiu verziu na pohľad takmer nerozoznáte, v teste sme sa však podrobne pozreli na vylepšenia, ktoré nie sú zanedbateľné.

Hustý dážď potrápi aj počas letných mesiacov. Ktoré pneumatiky jazdia najlepšie na vode a ktoré sa veselo šmýkajú, sme skúmali v teste jedenástich letných pneumatík s rozmerom 205/55 R16. Ukrajina nie je aktuálnou témou iba pre momentálnu politickú krízu, so Škodou Octavia sme si pripomenuli výročie jadrovej havárie v Černobyle a navštívili okolie sarkofágu.

Stále prepieranou témou sú aj emisie. Pozreli sme sa na to, ako motor obmedzuje filter pevných častíc a ako sa oň postarať. Okrem toho poradíme, ako auto ošetriť po zime a prečo sa neoplatí šetriť na opravách. Finančný radca ukáže, že ušetriť sa dá aj inak, napríklad tak, že namiesto Fordu si kúpite Mercedes.

Tí najvášnivejší milovníci leta a rýchlosti si určite nevedia vychutnať slnkom zaliate cesty na aute tak dobre, ako na motorke. Aký motocykel vybrať pre začiatočníka, čo si naň obliecť a akú zvoliť výbavu? Poradí extra príloha o motocykloch.